جمعه, فروردین ۱۴, ۱۳۹۹
اطلاعات عمومیزیباییسلامت

گیاه ضد پیری کشف شد !!!

دانشمندان شهر دارمسالا، ایالت هیماچال پرداش هندوستان یک گیاه سبز از ارتفاعات هیمالیا کشف کرده اند که آنزیمی تولید می کند که می‌توان از آن به عنوان عامل ضد پیری استفاده کرد.

284026 865 750x460 - گیاه ضد پیری کشف شد !!!

دانشمندان گیاه ضد پیری کشف کردند

دانشمندان موسسه فناوری منابع زیستی و همیالیا این گیاه را با نام Potentilla Atrosanguineaاز  ارتفاعات  هیمالیا نزدیک گردنه هیماچال پرداش کشف کرده اند که سوپر اکسید دیسموتاس،آنزیم مورد نیاز برای پاک کردن   Super Oxide Radical  را در سلولهای گیاهی و حیوانی تولیدمی کند و مانند یک عامل ضد پیری عمل می کند.

دکتر  پارامویر سنگ آهوجا مدیر این موسسه اظهار داشت : این آنزیم  می تواند در محصولاتپزشکی و دارویی، آرایشی، غذایی و گیاهی به کار برود.

وی یادآور شد که دانشمندان این موسسه به ریاست دکتر سانجی کوما روی یک دهه و نیم رویاین  پروژه  کار کردند  و در نهایت موفق شدند که  ژن این آنزیم را  ایزوله  کرده و از طریق یکفرآیند آن را تخمیر کنند.

دانشمندان این گونه از گیاه را در هیمالیا و در ارتفاع ۴۵۰۰ متری کشف کرده اند و تحقیقات راروی آن آغاز کردند چرا که به رغم سرمای شدید این  منطقه و حتی دمای بالا  و  نور شدید اینگیاه همچنان رشد می کند.

دکتر سانجی کومار محقق ارشد بخش بیوتکنولوژی این موسسه اظهار داشت: این آنزیم در تمامگیاهان، حیوانات و  انسانها  وجود دارد  اما این گیاه  ارتباط قوی میان این آنزیم و مسمومیت بااکسیژن ناشی از استرس اکسیدیته در ارگانیزم زنده ایجاد می کند.

وی اظهار داشت که دانشمندان استفاده از این آنزیم را برای ارتقا عمر میوه ها مورد آزمایش قرارداده اند و نتایج مثبتی گرفته اند. اکنون این آزمایشها روی سیستمهای حیوانی انجام می شود تانتیجه ضد پیری آن مشاهده شود این آنزیم می تواند به طول عمر سلولهای اندامی نیز کمک کند یا خیر.

این گیاه همچنین می تواند برای درمان آسم، روماتوئید آرتروز، درمان بافتهای زخمی یا سوختهو قرنیه به کار رود.

براساس اظهارات دکتر سانجی از این گیاه می توان در تولید انواع کرمها، لوسیونها، شامپوهاو همچنین در فرآیندهای ذخیره سازی مواد غذایی فرآوری نشده و حفاظت از گیاهان در برابرشرایطی چون خشکی و گرمای شدید بهره گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید