دوشنبه, خرداد ۱۱, ۱۳۹۹
آموزشدانستنی های پزشکیسلامت

کنترل دیابت با پچ‌های جدید هوشمند

دانشمندان موفق به اختراع یک پچ مصنوعی بدون درد با سلولهای بتای طبیعی شدند که می‌تواند سطوح قند خون را به میزان دلخواه تنظیم کند

57662609 750x460 - کنترل دیابت با پچ‌های جدید هوشمند

تنظیم سطوح قند خون با پچ های هوشمند

محققان در دانشگاه کارولینای شمالی یک پچ انسولین هوشمند اختراع کردند که می‌تواند سطح قند خونافزایش یافته در جریان خون را شناسایی کرده و در مواقع مورد نیاز در جریان خون انسولین ترشح کند.

نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که این تحقیق شگفت انگیز می‌تواند روزنه امیدی برای بیماران مبتلا بهدیابت نوع 1 و 2 پیشرفته باشد که نیاز به نظارت مداوم بر سطح انسولین خون دارند.

سرتاسر این پچ کوچک مربع شکل با صدها میکروسوزن پوشیده شده که اندازه هر کدام از این سوزنهایکوچک مانند یک مژه چشم است.

این سوزن‌ها با واحد‌های ذخیره سازی میکروسکوپی انسولین و آنزیم‌های سنجش گلوکز پر شده‌اند کهدر زمان بالا رفتن بیش از حد قند خون به طور خودکار انسولین ترشح می‌کنند.

محققان این پژوهش اظهار کردند که ما این پچ غیر سمی و زیست سازگار را برای بیماران دیابتی طراحیکرده‌ایم که استفاده از آن آسان و سریع است.

سلولهای بتا، سلول منحصر به فرد پانکراس در بدن انسان هستند که مسؤولیت ذخیره سازی و تنظیم هورمون انسولینرا به عهده دارند. لازم به ذکر است که در یک فرد مبتلا به دیابت، تعداد این سلول‌ها به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

این پژوهش نشان می‌دهد که بیش از 387 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به دیابت هستند و متاسفانه این تعداد روبه رشد بوده و تا سال 2035 به 592 میلیون می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید