سه شنبه, خرداد ۱۲, ۱۳۹۹
اخباراطلاعات عمومیدانستنی های پزشکیسبک زندگیسلامت

کشف نوعی سلول خاص درسیستم ایمنی افراد بالای ۱۰۰ سال

به لحاظ آماری، بسیاری از ما جشن تولد 110 سالگی خود را نخواهیم دید

gut immune molecule obesity diabetes 1 w1000 800x450 750x450 - کشف نوعی سلول خاص درسیستم ایمنی افراد بالای 100 سال

به لحاظ آماری، بسیاری از ما جشن تولد ۱۱۰ سالگی خود را نخواهیم دید و تعداد بسیار اندکی به چنین سنی می رسند. به همین دلیل دانشمندان به این جمعیت انگشت شمار علاقه زیادی دارند. به تازگی پژوهشی روی سیستم ایمنی افرادی که به ۱۱۰ سالگی می رسند انجام شده که نوع خاصی از سلول ایمنی را در بدن آنها نشان می دهد.

طبق نتایج این پژوهش، سلول ایمنی خاص موجود در افرادی با طول عمر استثنایی به مراتب بیشتر از دیگر افراد است و این نوع سلول حتی در افراد سالم و جوانان نیز به ندرت دیده می شود.

با وجود پیشرفت های علم پزشکی در عصر حاضر، افراد بسیار کمی از مرز ۱۰۰ سالگی عبور می کنند. برآوردها نشان می دهد در حال حاضر نزدیک به ۱۰۰۰ نفر در سراسر جهان این ویژگی را دارند. تحقیقات پیشین هم نشان داده بود این افراد در دوران عمر خود، بیماری های شایع را تجربه نکرده اند.

old male driver 1 - کشف نوعی سلول خاص درسیستم ایمنی افراد بالای 100 سال

حال پژوهشگران مرکز علوم پزشکی RIKEN در دانشگاه Keio سیستم ایمنی این افراد را بررسی کرده و با جوانان مقایسه نموده اند. آنها 40 هزار سلول را از هفت فرد بالای 100 سال و 20 هزار سلول را از 5 فرد عادی 50 تا 80 ساله (گروه کنترل) نمونه گیری کردند.

چند تفاوت اصلی بین این دو گروه وجود داشت. مثلاً در افراد مسن تر، تعداد سلول های B کمتر و تعداد سلول های T بیشتر بود. سلول های B وظیفه تولید پادتن برای مبارزه با عوامل بیماری زا را بر عهده دارند و سلول های T هم پیاده نظام سیستم ایمنی محسوب می شوند.

نکته جالب در مورد این تحقیق، این است که افراد بالای ۱۰۰ سال در مقایسه با گروه کنترل، تعداد بسیار بیشتری سلول Cytotoxic دارند. این سلول ها به دیگر سلول ها حمله می کنند و فقط 10 تا 20 درصد T-سل ها را در گروه کنترل تشکیل می دادند، ولی این رقم در افراد بالای 100 سال به 80 درصد می رسد.

دانشمندان در مورد منشأ این سلول ها به نتیجه نرسیدند. T-سل های معمولی با مارکر CD4 شناخته شده و T-سل های Cytotoxic با مارکر CD8 شناخته می شوند. با این حال تعداد سلول های CD8 در بدن افراد بالای 100 سال زیاد نبود و به نظر می رسد سلول های CD4 به نحوی قابلیت Cytotoxic پیدا کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید