سه شنبه, خرداد ۱۲, ۱۳۹۹
تکنولوژیکانال های اجتماعینرم افرار

نکات مهمی که در نوشتن کپشن اینستاگرام باید به آ ن ها توجه کرد!

نتخاب کپشن یا زیرنویس مناسب برای عکس ها نقش مهمی در جذابیت هر چه بیشتر صفحه شما در اینستاگرام دارد و می تواند روی تعداد لایک ها، کامنت ها و صد البته تعداد فالورها تاثیر بسزایی داشته باشد.

instagram highlights covers 1280x720 750x460 - نکات مهمی که در نوشتن کپشن اینستاگرام باید به آ ن ها توجه کرد!

انتخاب و توصیه های مهم کپشن اینستاگرام

برای انتخاب کپشن با توجه به هدف و موضوع تصویری که انتخاب کرده اید می توانید از نوشته های مختلف از متن سنگین گرفته تا اشعار زیبا، متن های بازاریابی و تبلیغات و غیره استفاده کنید.
کپشن اینستاگرام تنها چند کلمه ساده نیست بلکه حرف های زیادی برای گفتن دارد و می تواند شخصیت شما را به نمایش بگذارد، باعث سرگرم شدن مخاطب شود یا او را به انجام کار خاصی ترغیب کند.

برای ایجاد کپشن می توانید از حداکثر ۲۲۰۰ کاراکتر و همچنین ایموجی و حداکثر ۳۰ هشتگ استفاده کنید با این حال استفاده از حداکثرها و ایجاد متن پر از هشتگ و ایموجی ایده چندان جالبی نخواهد بود.

مانند هر قطعه متن جالب و خواندنی، کپشن اینستاگرام نیز باید علاوه بر گیرایی به راحتی قابل خواندن باشد و بتواند پیام مورد نظر را به خوبی به مخاطب منتقل کند.

d3968b903f7c2a7147891739d12a5985e9fb49fb e1588227193532 - نکات مهمی که در نوشتن کپشن اینستاگرام باید به آ ن ها توجه کرد!

برای خلق یک متن زیبا برای پست و کپشن اینستاگرام جذاب توصیه می شود به موارد زیر توجه داشته باشید:

۱. متن خود را ویرایش کنید

ابتدا متن مورد نظر را روی چرک نویس بنویسید به خصوص اگر قصد شوخی یا بیان مطلب خاصی را دارید که ممکن است مورد سوء تفاهم قرار بگیرد. شاید برای تان پیش آمده بعد از انتشار یک پست یا کپشن در لحظه آرزو کرده باشید کاش هرگز آن را منتشر نمی کردید.

این کار به خلاقیت شما نیز اجازه می دهد تا کمی نفس بکشد، می توانید روی متن خود فکر کرده و بهترین جملاتی که ممکن است را برای آن انتخاب کنید.

۲. به اولین جمله توجه ویژه ای داشته باشید

همان طور که می دانید اینستاگرام کپشن را کوتاه می کند و تنها سه یا چهار جمله از کپشن را در صفحه اصلی کاربران نمایش می دهد، بنابراین مهم ترین ها را در ابتدای کپشن بیاورید و از آن جا که تنها جمله اول در فید کاربران قابل مشاهده است به آن توجه ویژه داشته باشید و از آن بیشترین استفاده را ببرید.

۳. با مخاطب تعامل برقرار کنید

پشت هر پست یا کپشنی که ایجاد می شود هدفی نهفته است، هدف شما چیست؟

آیا می خواهید کاربران بیشتری از وب سایت شما دیدن کنند؟ کالای خاصی را بخرند؟ خدمت خاصی را ارائه دهید؟ مطالب و علایق خود را با دوستان خود به اشتراک بگذارید؟ پیام خاصی را به صورت رمزگونه به مخاطب خاص خود برسانید؟ یا …

کلید اصلی ایجاد یک کپشن خوب این است که بتوانید مخاطب را به تعامل و گفتگو ترغیب کنید، این کار باعث می شود الگوریتم اینستاگرام که به نرخ تعامل به عنوان معیاری برای ارائه پست شما به فالورها نگاه می کند به کپشن توجه بیشتری نشان دهد.

تشویق به تعامل در مخاطبان احتمال این که پست شما در فید کاربران دیگر به عنوان یک اکانت توصیه شده برای فالو نمایش داده شود را نیز افزایش می دهد.

۴. کپشن را ارزشمند کنید

سعی کنید در کپشن خود نکات، ترفندها یا هر نوع اطلاعات مفید دیگری را به دیگران آموزش یا اطلاع رسانی کنید تا ارزش آن افزایش یابد.

این کار به افزایش اطلاعات مخاطب کمک می کند و احتمال اشتراک گذاری آن توسط دیگران را افزایش می دهد.

۵. انسان باشید نه یک ربات!

اصالت در نوشتن متن کپشن اهمیت زیادی دارد، در کپشن ها خود واقعی تان باشید و همان طور که صحبت می کنید بنویسید.

اگرچه ممکن است پشت صحبت های شما هدفی نهفته باشد و به دلایل مختلف لازم باشد سبک خاصی در نوشتن را رعایت کنید اما در عین حال باید حالتی طبیعی داشته و مانند یک دوست واقعی با مخاطب ارتباط برقرار کنید نه یک ربات مصنوعی!

۶. از داستان گویی استفاده کنید

هرگز در کپشن های خود حالت خنثی و بی روح به خود نگیرید بلکه سعی کنید با کلمات مناسب به آن شخصیت و چاشنی بدهید.

کلمات قدرت جادویی دارند و با به کار گیری دو یا سه کلمه احساسی، عبارات خاص یا داستان های جالب کوتاه می توان تمام حواس مخاطب از حس بینایی گرفته تا چشایی و بویایی و لامسه را درگیر کرد.

۷. از ایموجی ها بهره ببرید

اندکی ایموجی به کپشن خود اسپری کنید تا عطر و طعم اضافی به متن شما داده و این گونه به کپشن های خود جان ببخشید.

نمادهای متحرک و ایموجی ها برای جلب توجه خواننده مناسب هستند، ایموجی می تواند مطلب شما را کوتاه و سرگرم کننده کند و از نظر زیبایی شناسی نیز قرار دادن آن ها در انتهای جملات یا پاراگراف ها تاثیر خوبی در شکستن رشته طولانی کلمات دارد.

ایموجی روشی عالی برای هدایت خوانندگان به انجام عملی خاص مثلا کلیک کردن روی لینک نیز می باشد اما نباید در استفاده از آن زیاده روی کنید.

۸. به طول کپشن را توجه داشته باشید۰.

مانند همیشه کیفیت بر کمیت ارجحیت دارد با این حال کپشن می تواند متنی کوتاه و پر تحرک باشد و یا متنی بلند و عمیق و نمی توان گفت یکی درست است و دیگری اشتباه!

تا وقتی کپشن شما ارزش خواندن داشته باشد و برای مخاطب جالب به نظر برسد او آن را خواهد خواند فارغ از این که چقدر کوتاه یا بلند باشد اما سعی کنید از زیاده گویی اجتناب کنید تا حوصله دیگران از خواندن کپشن های شما سر نرود.

دیدگاهتان را بنویسید