شنبه, شهریور ۳۱, ۱۳۹۸
دانستنی های پزشکیسلامت

مصرف زیاد نمک باعث آلزایمر می شود

تحقیقات جدید نشان می‌دهد مصرف زیاد نمک، موجب مصرف اکسیژن مغز شده و خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد.

620912 298 - مصرف زیاد نمک باعث آلزایمر می شود

مصرف زیاد نمک احتمال آلزایمر را افزایش می دهد

وزارت کشاورزی آمریکا اعلام کرده است که ما روزانه به اندازه سه تا چهار قاشق چایخوری نمک مصرفمی کنیم که معادل نمک مصرفی حدود ۸ بسته چیپس سایز تک نفره است. این در حالی است  که  اغلبآمریکایی ها تقریبا 50 درصد بیشتر از این مقدار در روز نمک مصرف می کنند.

آزمایشات روی موش وسلول های انسانی نشان می دهدکه مصرف غذاهای شور سبب پاسخ ایمنی التهابیدر بدن می شود که مغز را  از مصرف  اکسیژن محروم ساخته  و  به نورون ها آسیب می رساند و همچنینسبب بروز مشکلات روانی و رفتاری نیز می شود.

مسئله مهم این است  که این اثرات با داشتن  یک  رژیم غذایی  نرمال به حالت طبیعی بازمی‌گردد. شواهدحاکی از آن است که تغییر شیوه زندگی بسیار در این زمینه کارساز است.

حدود پنج و نیم میلیون آمریکایی به آلزایمر و زوال عقل دچار هستند.

«بلاک» یا درهم پیچیدگی برخی از پروتئین‌های مضر خاص موجود در مغز که «بتا آمیلوئید» نامیده می‌شوند،بهترین نشانگرهای آلزایمر هستند، اما دکتر کنستانتینو ایادکولا متخصص پیشرو در درمان سکته مغزی و زوالعقلی و استاد دانشگاه ویل کرنل (Weill Cornell) و محقق این مطالعات گفت: مغز افراد مبتلا به زوال عقل،دارای مشکلات مربوط به عروق خونی مغز نیز هست.

وی افزود: رژیم غذایی شور سبب بروز التهاب در بدن می شود که با تمامی بیماری های خطرناک مرتبط است.

با آزمایش روی موش ها مشخص شد

تیم تحقیقات موش های آزمایشگاهی را با یک رژیم غذایی شور تغذیه کردند که میزان نمک در اینرژیم بیش از یک قاشق چایخوری در روز بود. این میزان در برخی از رژیم‌های غذایی یافت می شود.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که رژیم شور به اختلال در عملکرد سلول‌های «لایه درون رگی» منجرمی شود که جریان خون در مغز را کاهش می‌دهد.

در برخی از انواع زوال مغز که شایع ترین نوع آن آلزایمر است، جریان خون به مغز کاهش پيدا می كند.ایادکولا ادامه داد: عملکرد عادی مغز نیازمند خون رسانی منظم و مناسب جریان خون به آن است.

بررسی موش های آزمایش شده، نشان داد: موش هایی که رژیم غذایی با نمک بالا دریافت کردند، در آزمایششناسایی و تشخیص اشیاء جدید با سختی مواجه شدند.

این موش ها همچنین چگونگی لانه سازی را فراموش کرده بودند و از مواد کمتری در ساخت لانه استفاده می کردند.

اسکن مغزی انجام شده از موش ها نشان می دهد که پس از چهار هفته و با تغذیه موش ها با رژیم غذایی معمولی،اثرات سوء رژیم شور تغییر کرد و نشانه های سلامتی در موش ها دوباره بازگشت.

دیدگاهتان را بنویسید