پنجشنبه, خرداد ۷, ۱۳۹۹
اخبارگردشگریگوناگون

رد پای تمدن ایران زمین در اعماق جزیره کیش

کیش، جزیره ای کهن و بسیار زیبا در جنوب ایران و همچنین در میان آب های خلیج همیشه فارس است

kish island331 750x460 - رد پای تمدن ایران زمین در اعماق جزیره کیش

این جزیره از نظر جاذبه های گردشگری یکی از توریستی ترین مناطق ایران به حساب می آید و سالانه پذیرای سیل عظیمی از گردشگران ایرانی و خارجی می باشد.این جزیره مملو از تفریحات آبی هیجان انگیز مثل غواصی، جت اسکی، اسکی روی آب، قایق سواری و فلای بورد است. اما چیزی که ممکن است حیرت گردشگران تور کیش را بر انگیزد، کاریز است.

کاریز یک شهر زیرزمینی شگفت انگیز است که قدمت ۲۵۰۰ ساله داشته و در عمق ۱۶ متری از سطح زمین واقع شده است. کاریز را به خاطر قدمت کهن و دیرینه اش، ردپای تمدن ایران زمین در اعماق جزیره کیش می خوانند. در ادامه با ما همراه باشید، تا اطلاعات بیشتری درباره این شهر زیرزمینی در اختیارتان قرار دهیم.

kish e1575192251952 - رد پای تمدن ایران زمین در اعماق جزیره کیش

درباره کاریز

شهر زیرزمینی کاریز در واقع یک شهر غیر مسکونی در جزیره کیش بوده که سال ها کاربری آن به عنوان یک ادامه آب و فاضلاب بوده است. در آن زمان از این مکان برای تامین آب شرب و شیرین ساکنین جزیره استفاده می شده است و دقیقا نکته شگفت انگیز کاریز همین جاست، تصور کنید حدود ۲۵ قرن پیش، مردم ایران زمین از چنین تکنولوژی پیشرفته ای برای تامین آب شیرین منطقه استفاده می کردند. علاوه بر تامین آب، سیستم آب رسانی این کاریز به سطح زمین به نوبه خود از عجایب آن محسوب می شود.

 

علاوه بر کاربری حیرت انگیز این شهر زیرزمینی، معماری داخلی و مهندسی ساخت بنای آن نیز به قدری تمیز و حساب شده که بازدید کنندگان قیمت تور کیش می توانند همزمان از زیبایی های ظاهری آن نیز لذت کافی ببرند.

شهر زیرزمینی کاریز بیش از ۱۰ هزار مترمربع وسعت داشته و در مسیر ساخت آن فسیل بسیاری از جانوران دریایی از سقف مرجانی تونل به دست آمده است. جالب است بدانید سقف این شهر زیرزمینی توسط یک تیم پژوهشگر در دانشگاه مونیخ مورد آزمایشات دقیقی قرار گرفته که نشان می دهد این سقف بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیون سال عمر دارد.

img article 1539980496 e1575192373722 - رد پای تمدن ایران زمین در اعماق جزیره کیش

امروزه سقف مرجانی این شهر زیرزمینی را به صورت یک موزه و برای بازدید گردشگران تور کیش از تهران حفظ کرده اند. لازم به ذکر است که به قرار است به زودی در تالاهای کاریز، مجموعه شامل آمفی تئاتر، موزه، بازارچه صنایع دستی، رستوران و چایخانه سنتی احداث شود

دیدگاهتان را بنویسید