پنجشنبه, خرداد ۷, ۱۳۹۹
آموزشتکنولوژیخودرو

دانستنی های جالب در مورد اتومبیل

دانستنی ها و حقایق جالب در مورد ماشین و آنچه در مورد خودرو نمیدانید

948aab74 b366 4d7b a30d 06153745eeaa 1 750x460 - دانستنی های جالب در مورد اتومبیل

۱-اولین خودرو در جهان توسط “کارل بنز”در سال ۱۸۸۵ میلادی ساخته شد که بالاترین سرعت آن ۱۶ کیلومتر در ساعت بود.این اتومبیل دارای یک موتور ۴ سیلندر افقی در یک شاسی مخصوص طراحی و نصب شده بود.این اتومبیل از نگاه بنز،برترین و تحسین برانگیز ترین اختراع می باشد.

۲-در سال ۱۹۰۸ میلادی،مدل T توسط هنری فورد ساخته شد و اولین ماشینی بود که به تولید انبوه رسید.قیمت این ماشین در سال 1908 ،حدودا 850 دلار و در سال 1925 قیمت این ماشین سقوط کرد و به قیمت 260 دلار رسید.

۳- برای اولین بار چراغ راهنمایی الکتریک در سال ۱۹۱۴ در خیابان ۱۰۵ کلیولند واقع در اوهایو آمریکا نصب شد.همچنین اولین خط کشی خیابان،در سال ۱۹۱۱ میلادی در میشیگان کشیده شد.

۴-نخستین وسیله نقلیه اتوماتیک توسط “کاگنات فاردیر” به همراه”نیکولاس جوزف کاگنات”در سال ۱۷۶۹ ساخته شد که یک ماشین بخار ۳ چرخ بود.

۵-اولین ماشین جهان با موتور IC،توسط “نایسفر نایپس” در سال 1807 ساخته شد.مخترع آن علاوه کار کردن زمینه خودرو،عکاسی نیز می کرد.

۶-کارل بنز برای اولین بار در تاریخ ۲۹ ژانویه ۱۸۸۶ماشینی که از گاز برای حرکت استفاده می کرد ،ساخته شد و ثبت اختراع شد.شماره این اختراع DRP-37435 می باشد که می تواند گواهی و نشان دهنده ثبت این اختراع باشد.همچنین این اختراع در شهر برلین واقع در آلمان ثبت شد.

۷-اولین سفر طولانی با اتومبیل توسط “برتا بنز”(همسر کارل بنز)همراه دو فرزندش ثبت شده است.

۸-برآورد می شود که ۱.۲ میلیارد اتومبیل در سطح جهان امروز وجود دارد و این در حالی است که در سال ۱۹۸۶ میلادی تنها ۵۰۰ میلیون ماشین وجود داشت.طبق اخرین گزارشات،تا پایان سال ۲۰۴۰ حدودا تعداد خودرو ها به ۲ میلیارد عدد خواهد رسید.

۹-یک ماشین معمولی از ۳۰۰۰۰ قطعه تشکیل شده است.همچنین در کشور ژاپن تا سال ۲۰۱۴ تعداد ۹۷۷۰۰۰۰ خودرو تولید شده است.

۱۰-تقریبا ۹۵% از زمان طول عمر اتومبیل ها صرف پارک شده است.

۱۱-به طرز شگفت انگیزی ۸۰ درصد از یک خودروی معمولی قابل بازیافت است.در ایالات متحده آمریکا نیز سالانه ۱۲ میلیون وسیله نقلیه بازیافت می شود.همچنین جالب توجه است که بازیافت خودرو یکی از ۱۶ صنعت بزرگ در ایالات متحده می باشد.

۱۲-تقریبا ۶۵% درصد از جمعیت رانندگان جهان،از سمت راست جاده رانندگی می نمایند(فرمان در سمت چپ ماشین قرار دارد).

۱۳-معمولا هر ۳ ثانیه یکبار در سطح جهان یک تصادف رخ می دهد و استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی می تواند شانس تصادف را ۲۳ برابر افزایش دهد.

۱۴-رانندگی با گیربکس دنده ایی برای آمریکایی ها کار بسیار سختی می باشد چرا که ۹۵% اتومبیل ها در ایالات متحده دارای گیربکس اتومات هستند.از سویی دیگر بیش از ۸۰ درصد اتومبیل های فروخته شده در اروپا و ژاپن دارای گیربکس دنده ایی هستند.

۱۵-در سال ۲۰۱۳ ،رنگ سفید به عنوان پر علاقه ترین رنگ خودرو در جهان ثبت شد.طبق یک مطالعه استرالیایی ،وسایل نقلیه ایی که به رنگ سفید هستند احتما تصادف کردن آنها ۱۰%کمتر از دیگر اتومبیل ها می باشد

۱۶-در سال ۲۰۱۷،شرکت خودرو سازی تسلا توانست دومین شرکت خودرو سازی با ارزش اتومبیل در جهان شود.

۱۷-کیسه های هوای اتومبیل در زمان تصادف تنها در عرض ۳۰ میلی ثانیه پر می شوند.

۱۸-رانندگان ۱۶ تا ۱۹ ساله ۳ برابر افراد بالای ۲۰ سال در رانندگی ایمنی را رعایت نمی کنند.

۱۹- در سال ۱۹۸۰، ژاپن به عنوان یک کشور پیشرو در تولید خودرو در سطح جهان تبدیل شد. با این حال در حال حاضر، سومین تولید کننده بزرگ اتومبیل در جهان است.

۲۰-آیا می دانستید که در سال ۱۹۸۲،صنعت خودروسازی در ایالات متحده آمریکا توانست شغل یک نفر از بین ۶ نفر را به خود اختصاص دهد؟به همین دلیل صنعت خودرو سازی در قرن بیستم توانست یک باعث اشتغال زایی عظیمی در ایالات متحده شود.

۲۱-از سال ۱۹۰۹ تا سال ۱۹۲۷،شرکت ماشین سازی فورد بیش از ۱۵ ماشین تولید و به بازار عرضه نمود.

۲۲-یکی از مشهورترین و محبوب ترین اتومبیل ها ،اتومبیل “فولکس قورباغه ای” می باشد که بیش از ۲۰ میلیون عدد از آن فروخته شد و به همین دلیل محبوب ترین اتومبیل قرن بیست و یکم بود.

۲۳-ماشین تویوتا کرولا پر فروش ترین ماشین جهان انتخاب شد. این ماشین به بیش از ۱۵۰ کشور ارسال شد و این شرکت هر ۱۵ ثانیه یک عدد از آنرا به فروش رسانده است.لازم به ذکر است که این شرکت بیش از ۴۴.۱ میلیون از این اتومبیل از سال ۱۹۶۶را بفروش رسانده است که تقریبا ۲۰ درصد کل فروش این شرکت را می رساند.

۲۴-خودروهای الکتریک یک پدیده جدید نیستند و برای اولین بار آقای “توماس داونپورت” یک لوکوموتیو الکتریکی کوچک را ساخت.

۲۵-کشور چین تقریبا یک چهارم ماشین های جهان را تولید می کند.

دیدگاهتان را بنویسید