سه شنبه, خرداد ۱۲, ۱۳۹۹
آموزشتکنولوژیدانستنی های پزشکیسلامت

تشخیص سرطان از روی نفس با حسگر جدید

ابداع حسگری که می‌تواند سرطان را از روی نفس انسان تشخیص دهد ...

leukemia sickness photos01 750x460 - تشخیص سرطان از روی نفس با حسگر جدید

نفس افراد مبتلا به سرطان حاوی مواد خاصی است که دستگاه قادر به تشخیص آنهاست

لابد دوست دارید بفهمید توده‌ی روی گردنتان یک کیست ساده است یا چیزی بدشگون‌تر مثل سرطان،شاید هم آن خال که  نمی‌دانید  واقعا  خال است یا علامتی از این اپیدمی گریزناپذیر قرن . روش‌هایزیادی برای تشخیص  وجود دارند  اما  همه  آنها زمان‌ بر و صد البته هزینه‌بر هستند . نظرتان چیست دستگاهی در اختیار داشته باشید که ظرف چند ثانیه و تنها با برخورد عطر نفس‌تان با آن به پاسخی که می‌خواهید برسید؟

به لطف پژوهشگران انستیتوی ملی مهندسی مواد ژاپن (NIMS) سنسوری تولید شده که می‌تواند عطرنفس شخص را آنالیز و در صورت وجود علائم سرطان وی را آگاه کند.جالب است بدانید نفس افراد مبتلابه سرطان حاوی مواد خاصی است که دستگاه قادر به تشخیص آنهاست. سنسور یاد شده با استفاده از نوارباریکی که در واقع یک چیپ کوچک نصب شده بر روی دستگاه است کار می‌کند.

شایان ذکر است که سال گذشته نیز پژوهشگران دانشگاه چونگ‌کینگ چیزی مشابه ابداع کردند که البته منحصرا قادر به تشخیص سرطان ریه بود اما سنسور جدید طیف گسترده‌تری از انواع سرطان‌ها را شناسایی می‌کند و قادر است با تلفن‌های هوشمند نیز جفت شود، این یعنی اینکه کیت‌های تشخیص سرطان هم مثل کیت‌های بارداری که در خانه‌ها رایج شده قرار است در داردخانه‌ها با قیمتی مقرون به صرفه ارائه شوند تاهمه توان مالی برای تهیه آنرا داشته باشند.

دست نگه دارید! بنا به گفته محققین ۶ سال طول می‌کشد تا به این دستگاه دسترسی پیدا کنیم چرا که هنوزراه زیادی در راه است، ازکسب اطمینان جهت صحت کارکرد گرفته تا موانع نظارتی که همه و همه مستلزم گذر زمان است.

دیدگاهتان را بنویسید