دوشنبه, خرداد ۱۱, ۱۳۹۹
تجارت الکترونیک

آمار تجارت الکترونیک

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران آمار جدیدی را منتشر کرده است

main6 750x460 - آمار تجارت الکترونیک

بیش از ۷۳ درصد از کل جمعیت ایران در سال ۹۷ به اینترنت دسترسی دارند. این مرکز همچنین اظهار داشته در سال گذشته بیش از ۱۱۱ هزار میلیارد تومان خرید آنلاین توسط ایرانیان انجام شده است که پرداختشان نیز به صورت اینترنتی صورت گرفته است. این آمار نشان از رشد ضریب توسعه تجارت الکترونیک و اعتماد مردم به بازار خرید آنلاین دارد.

مچنین در سال ۹۶ بیش از ۳۲ هزار میلیارد تومان فروش آنلاین با پرداخت در محل و ۱۶ هزار میلیارد تومان فروش آنلاین که پرداخت آن‌ها به شیوه‌هایی غیر از پرداخت اینترنتی یا پرداخت در محل، مانند پرداخت کارت به کارت یا پرداخت با اعتبار حساب در سایت ‌های مذکور و یا واریز فیش بانکی و… انجام شده است.

آمار کل سال گذشته نشان می‌دهد که مجموعا بیش از 160 هزار میلیارد تومان حجم معاملات تجارت الکترونیکی بوده که این رقم بیش از 11 درصد GDP (تولید ناخالص داخلی) کشور است. این رقم در کشورهای پیشرفته معادل 20 درصد است و به نظر می‌رسد که ایران جایگاه نسبتا مناسبی با توجه به ظرفیت حوزه ICT درون خودش دارد. پیش‌بینی می‌شود این فروش برای سال ۹۷ تا ۲۲۶ هزار میلیارد تومان نیز پیش برود.

در این آمار ذکر شده که نزدیک به نصف کسب‌وکارهای اینترنتی در پایتخت کشور هستند (46 درصد) و 77 درصد خریداران اینترنتی نیز از شهروندان پایتخت هستند. همچنین بیش از 44 درصد کسب‌وکارهای اینترنتی، خانگی هستند و 72 درصد کسب‌وکارهای اینترنتی کمتر از 5 نفر کارمند دارند و فقط 6 درصد کسب‌وکارهای اینترنتی بیش از 30 نفر کارمند دارند و شرکت‌های بزرگ هستند.

در نهایت به آمار سنی شاغلین و فعالان حوزه تجارت الکترونیک می‌رسیم که در آن بیشترین رنج سنی با 43 درصد بین 30 تا 40 سال هستند و بعد از آن جوان‌ترها قرار دارند که با 36 درصد رنج سنی بین 20 تا 30سال هستند. در حال حاضر مشارکت زنان در این حوزه آنچنان بالا نیست و صرفا 9 درصد از افراد مدیر کسب‌وکارهای اینترنتی را بانوان تشکیل می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید